Jäätumiskindel betoon
Jäätumiskindel betoon on talvine eribetoon, mida kasutatakse konstruktsioonides, kus on oht värske betoonisegu külmumisele enne külmumistugevuse (5 MPa) saavutamist. Jäätumiskindel lisand vähendab tardumisaegu, parandab varast betooni tugevust ja vähendab külma toimet värskele betoonisegule, mitte lubades betooni struktuuri lõhkuvate jääkristallide teket betoonis. Jäätumiskindla betooni kivistumiskiirus miinustemperatuuridel on väga aeglane, normaalse kivistumiskiiruse tagamiseks ja jätkumiseks on vaja, et betooni temperatuur oleks vähemalt +10 ˚C. Jäätumiskindla betoonisegu kasutamine on seega õigustatud juhul, kui kivinemise kiirus ei ole ehitajale määrav ning konstruktsiooni täiendav kaitsmine külmumise eest pole tehniliselt võimalik.
Temperatuur on põhifaktor (ka jäätumiskindlate betoonide puhul), millest sõltub betooni kivistumiskiirus. Selle eribetooni tüüpkasutuskohad on montaažitööd (paneelivuugid), betoonplokkide täitmine ja teised mittesoojendatavad mittemassiivsed konstruktsioonid.
Jäätumisvastaste lisandite keskmised doseeringud -15 ˚C juures on ca 6-8 % tsemendi massist. Tuleb meeles pidada, et jäätumiskindel betoon ei taga betooni kivistumist miinustemperatuuridel, vaid väldib värskes betoonis külmakahjustuste tekkimist enne külmumistugevuse saavutamist.
Vastutusrikaste kandvate konstruktsioonide kivistumise tagamisel ei tohi lootma jääda ainult jäätumiskindlale betoonile, vaid tuleb tagada ka konstruktsiooni-elemendi piisav kivistumistemperatuur. Teiste sõnadega, vastutusrikaste kande-konstruktsioonide puhul võib jäätumisvastane lisand olla täiendavaks abivahendiks, aga mitte põhivahendiks kivistumise tagamisel. Näiteks, kui on oht, et betooni hooldamisel küte kaob, siis tagab jäätumisvastane lisand selle, et ei teki külmakahjustusi. Hiljem kütte taastumisel või kivistumiskeskkonna temperatuuri tõusmisel üle 0 ˚C kivistumine jätkub ilma külmakahjustustest tingitud tugevuskadudeta.