Betoonimeistri kvaliteedijuhi Lauri Labe sõnul ei ole väiksemahuliste tööde puhul tehasest betoonisegude tellimine kuigi levinud, hoolimata sellest, et on enamasti soodsam ja seda isegi ise tegemise ajakulu arvesse võtmata. “Lihtne arvutuskäik näitab, et juba alates 0,5 kuupmeetri betoonisegu puhul on tehasest tellimine soodsam kui ise betooniseguks vajalike materjale hankimine ja kokku segamine,” selgitas Labe.
Kõikuv kvaliteet ja ajakulu
Kvaliteedijuhi sõnul on tehases valmistatud betoonil ridamisi eeliseid. “Esiteks – alati kontrollitud kvaliteet. Tehases on betoonisegude tootmine pideva järelevalve all ja toodangu omadusi katsetatakse järjepidevalt. Kodustes tingimustes segu valmistades ei saa olla kunagi kindel, millised on saadud tulemus ja valatud betooni omadused. Kui betooni ise segades on oht, et iga masinatäis segu on erinev, siis tehases doseeritakse kõik komponendid nõutud täpsusega,” rõhutas Labe kvaliteedi olulisust.
“Betoon on aastakümneid kestev ehitusmaterjal, mis peab suutma toime tulla nii keskkonnast, kui kasutajatest tuleneva koormusega. Tehases toodetud betooni omadused on sõltuvalt kasutuskohast erinevate betoonisegu retseptidega paika pandud ja laboris katsetatud,” selgitas kvaliteedijuht erinevust, mida kodustes oludes pole võimalik tagada. “Suureks eeliseks on ka ajavõit. Tehasest saab lihtsasti tellida täpselt vajamineva betoonisegu koguse ning see tuuakse kõige sobilikuma masinaga kohale, et betoon saaks kiiresti ja suurema vaevata kasutuskohta paigaldatud,” tõi Labe välja tehases toodetud betooni eelise.
“Peamine kitsaskoht tuleneb sellest, et kodus betooni segamine on väga ajamahukas töö ning suuremate konstruktsioonide valamisel jäävad betoonile seetõttu valurandid, mis teeb hilisema viimistluse keerukamaks. Puhast betoonpinda on sel juhul praktiliselt võimatu saavutada,” põhjendas Labe.
Hinnavõrdlus hääletab ise rassimise maha
Tehasest tellitud ja isevalmistatud betooni kulude võrdluseks võib teha lihtsa arvutuse.
Näidisprojekt: suveköögi betoonpõranda rajamine poole tunni kaugusel betoonitehasest, milleks kulub 1,5 kuupmeetrit betoonisegu.
- Tehasest tellimise kulud:
C25/30 betooni 1,5 kuupmeetri hind 211 eurot, transport 84 eurot ja pooletunnine tööaeg objektil 41 eurot.
Rahaline kulu 337 eurot (*ajakulu pool tundi) - Käsitsi valmistamine kuivsegust:
C30 kuivbetoon 1,5 kuupmeetri hind 297 eurot, transport 40 eurot ja segumasina rendikulu 20 eurot.
Rahaline kulu 357 eurot (*ajakulu 4-6 tundi) - Käsitsi valmistamine tsemendist ja täitematerjalist:
1,5 tonni liiva ja transpordi hind 79 eurot, 1,5 tonni killustiku ja transpordi hind 90 eurot, 440 kilogrammi tsemendi hind 125 eurot ja segumasina rendikulu 20 eurot.
Rahaline kulu kokku 313 eurot ( *ajakulu 8 tundi)
*Võrdluses on kasutatud Betoonimeistri, Ramirendi, Bauhofi, K-Rauta ja Isekalluri hinnakirju.
Käsitsi valmistamise ajakuluks on võetud 8 tundi, eeldades tegijalt võimekust ühe päevaga organiseerida materjalide tarne, materjalide kokkusegamine, segumasinaga 150 liitri kaupa betoonisegu valmistamine ja lõpuks vundamendi valamine. Võib juhtuda, et kõik sellega ühe päeva jooksul hakkama ei saa ja ajakulu kujuneb veelgi suuremaks.
Betooni käsitsi valmistamine võib kvaliteedijuhi sõnul otstarbekas olla alla 0,5 kuupmeetrise koguse puhul. “Sest betooniautosse pole tehases võimalik laadida vähemat kui 0,5 kuupmeetrit betoonisegu. Seejuures tuleb arvesse võtta, et transpordi maksumus tehasest jääb samaks olenemata sellest, kas segurauto transpordib pool või maksimaalselt seitse kuupmeetrit betoonisegu.Kas teha betoonisegu ise või tellida tehasest on iga ehitaja enda otsus, kuid raha- ja ajakulu arvestades on otstarbekam kasutada tehases toodetud betoonisegu. Ja mis veelgi olulisem – tehases toodetud betooni puhul on tagatud kindel kvaliteet,” soovitas Labe.