Betooni paigaldamine
Betooni paigaldamine ei ole keeruline, kuid tuleb jälgida teatud põhimõtteid. Enne segu mahalaadimise algust tuleb kontrollida saatekirja, kas tarnitud betoonisegu vastab tellimuses spetsifitseeritule.
Betoonisegu tuleb maha laadida võimalikult kiiresti. Plastse oleku vältel on võimalik betoonisegu paigaldada, tardumis- ja kivistumisperioodil ei ole paigaldus enam võimalik. Tavabetooni plastne olek temperatuuril 20°C on keskmiselt 2-4 tundi. Betooni kivinemise käigus ei tohi temperatuur tõusta üle 70°C. Kui see juhtub, on oht, et betoon kaotab oma lõpptugevusest kuni 30%.
Betoonisegu peab paigaldamisel tihendama. Samas tuleb meeles tuleb pidada, et üleliigne vibreerimine võib põhjustada betoonisegu kihistumist ja rikub betooni.
Paigaldamisel ei tohiks pumba voolikust või kolust betoonisegu langemiskõrgus olla suurem kui 1 meeter, kõrgelt langemisel betoonisegu segregeerub ja kihistub.
Soojal perioodil tuleb värskelt valatud betooni kaitsta kiire väljakuivamise eest. Betooni valupind tuleb katta kas ehituskilega, järelhooldusainega või seda pidevalt veega kasta.
Järelhoolduse teostamine aitab vähendada mahukahanemipragude tekke võimalust. Samas suurendab see betoonpinna tugevust ja vastupanuvõimet keskkonna mõjudele.
Talvistes tingimustes tuleb betoonivalu vorm soojustada ja värskelt paigaldatud betooni sobival viisil soojendada, et vältida betooni külmumist ning tagada mõistlik kivinemise kiirus.
Betooni läbikülmumine enne survetugevuse 5…7 MPa saavutamist vähendab tunduvalt betooni lõplikku tugevust, seades ohtu konstruktsiooni püsivuse.
Betoonisegule vee lisamine ehitusobjektil on keelatud – lisavesi vähendab betooni tugevust ja vastupidavust keskkonna mõjudele.
Betooniseguga töötamisel tuleb järgita tööohutusnõudeid. Kanda kogu keha katvaid tööriideid ning sobilikke isikukaitsevahendeid. Betoonisegu sattumisel nahale tuleb see kohe veega maha loputada. Segu pritsmete silma sattumisel tuleb silma loputada põhjalikult puhta veega, vajadusel pöörduda arsti poole.